Vlastnosti kategorie

Přehled vlastností kategorie, jak a proč je nastavit.

V tomto článku

Název a popisek

Kategorie má název a popisek. Jsou to velmi důležité prvky pro orientaci uživatele a mají výrazný vliv na optimalizaci pro vyhledávače. Pište popisek především pro své zákazníky, ale snažte se použít klíčová slova, na které má být stránka kategorie optimalizována, použijte zvýraznění důležitých slov a nebojte se využít interní odkazy do dalších sekcí nebo produktů.

Zobrazování

Kategorii můžete skrýt odškrtnutím checkboxu Zobrazovat. Další možností je zvolit si, zda se má kategorie zobrazovat v menu. To se může v případě, kdy tvoříte kategorie, které nemusí patřit do hlavního stromu kategorií, ale hodí se vám např.  jako landing pages pro vaše kampaně. 

Můžete také vyplnit název kategorie pro výpis v menu.  Použití záleží na zpsůobu zpracování vaší šablony, ale toto nastavení se hodí např. pro případ, kdy do menu potřebujete kratší název.

Pravidla pro zobrazování produktů

Můžete si zvolit ze tří druhů kategorií:

  1. Kategorie, do které zařazujete produkty manuálně
  2. Kategorie s ručně zařazenými produkty a produkty ze všech neautomatických podkategorií
  3. Automatická kategorie, které nastavíte pravidla zařazování produktů

Ruční kategorie

Kategorie s ručně zařaznými bude vaší nejčastější volbou. V editaci produktu budete vybírat kategorie do kterých produkt chcete zařadit.

Ruční kategorie s produkty z podkategorií

Po volbě číslo dvě sáhnete ve chvíli, kdy chcete do kategorie kromě ručně zařazených produktů zobrazit i produktu z podkategorií této kategorie.

Automatická kategorie

Často potřebujete, aby se produkty zařazené do kategorie dynamicky měnili podle nastavených pravidel. Potřebujete např. kategorii Novinky, do které patří všechny produkty, které mají štítek novinka. Máte možnost volit z různorodých pravidel viz. obrázek. Můžete tak vytvoři např. kategorii Poslední kusy, které nastavíte, že má zobrazit produkty, u kterých máte na skladě méně než 5 kusů.

Řazení v kategorii

Každé kategorii můžete nastavit způsob výchozího řazení. 

Pokud zvolíte řazení podle pořadí ať už od největšího nebo nejmenšího, e-shop vám produkty seřadí podle pořadí, které získá z vašeho ERP nebo si pořadí můžete určit přes menu Produkty > Produkty a zde si vyfiltrujete produkty z dané kategorie přes otevírací menu vpravé části stránky.

Vyberte kategorii a v přehledu produktů můžete tzv inline editací vyplňovat pořadí produktů.

Pokud chcete zařadit produkty manuálně na první místa výpisu v kategorii, zvolte volbu Dopředu podle pořadí od nejnižšího. Produktu, který chcete, aby byl první dáte nejnižší číšlo. Nemusí to být nutně 0 nebo 1, můžete např. udávat čísla skokově (10,20,30,40). Ve chvíli, kdy budete chtít nějaký nový produkt zařadit mezi produkty, které už prioritu v pořadí mají, stačí přidat číslo mezi těmito čísly (např. 5, 15,..) a nebudete mu stávající priority všechny přečíslovat jako kdyby jste priority uváděli po jednotkách (1,2,3,..).

Pokud chcete některé produkty zařadit na konec výpisu zvolte možnost Nakonec podle pořadí od nejvyššího. Zadáte steným způsobem produktům priority. Produkty, které prioritu nedostanu, mají automaticky 99999. Tzn. že je můžete přeskočit a dostat produkt na první pozici, pokud mu zadáte vyšší číslo.

Nastavení SEO

Kategorii můžete vyplnit tzv meta data. Meta description tedy html element, ze kterého si vyhledávače berou text, který zobrazí ve výsledcíh vyhledávání a title (titulek) stránky. Pokud není titulek v sekci SEO vyplněn bere se z názvu kategorie. Můžete si také zvolit url adresu, nicméně jakmile už stránka existuje, nedoporučuejeme url měnit. Pokud přeci jen url měníte, doporučujeme nastavit přesměrování ze staré url na novou přes menu Nastavení > Přesměrování.

Obrázek a ikona

Kategorie může mít obrázek a ikonku. Znovu záleží na zpracování vaší šablony, ale typicky se obrázek zobrazuje na stránce kategorie a ikonku vývojář vaší šablony využije do navigačních prvků webu.

Udělejte první krok k lepšímu e-shopu

Napište nám, co vás trápí.

Odpovíme vám na všechny otázky, ukážeme a představíme vám Sellasticu v celé své jednoduchosti a flexibilitě.